Ursa   Viestintä   Listat   ~   Etusivu   Haku   Uudet sivut  

 

myrskybongarit-l_ät_ursa.fi

viestiarkisto

Tämä myrskybongarit-l_ät_ursa.fi-listan viestiarkisto. Huomaa, että voit vastata viesteihin tältä sivulta ainoastaan, jos olet jo liittynyt listalle.

timo.leponiemi_at_hidden_email_address.net
Päiväyksen mukaan: 12.11.2004


  1. marraskuuta 2004

Panu-myrsky riepottaa Suomea

Ilmatieteen laitoksen mukaan Suomea parhaillaan riepotteleva syysmyrsky, Panu, alkoi eilen iltapÀivÀllÀ PerÀmerellÀ ja levisi yön aikana lÀhes kaikille merialueille. TÀmÀn pÀivÀn aikana voimakas lounaistuuli on aiheuttanut jonkin verran vahinkoja ja sÀhkökatkoja maa-alueilla EtelÀ- ja Keski-Suomessa. PuolenpÀivÀn aikaan tehdyissÀ tuulihavainnoissa suurin 10 minuutin keskituulen nopeus mitattiin UtössÀ, jossa keskituulen nopeus oli 24 metriÀ sekunnissa. Suurin keskituulen nopeus maa-alueella, 14 metriÀ sekunnissa, mitattiin Helsinki-Vantaan lentoasemalla. Puuskien nopeudeksi mitattiin siellÀ 20 metriÀ sekunnissa.

Tuulen arvioidaan olevan voimakkaimmillaan iltapÀivÀn aikana maan etelÀ- ja itÀosissa. Tuuli alkaa illalla heiketÀ lÀnnestÀ alkaen. SÀÀ jatkuu tÀmÀnkin jÀlkeen kuitenkin edelleen tuulisena. Voimakkaita matalapaineita ennustetaan myös ensi viikolle.

MyrskystÀ voidaan puhua silloin, kun 10 minuutin keskituuli on 21 m/s tai enemmÀn. MyrskyjÀ esiintyy Suomessa vain merialueilla ja Lapin tuntureilla. Maa-alueilla tuuli voi kuitenkin aiheuttaa tuhoja, vaikka keskituulen nopeus olisi pienempi, sillÀ vahinkoja aiheuttavat tyypillisesti voimakkaat tuulenpuuskat. Puuskissa tuulennopeus voi olla yli kaksinkertainen keskituuleen verrattuna.

Panu-myrsky on vasta neljÀs myrsky Suomessa vuoden 2004 aikana. KeskimÀÀrin myrskypÀiviÀ on vuodessa noin 24, ja eniten myrskyjÀ esiintyy syksyllÀ ja talvella.

LisÀtietoja:
Ilmatieteen laitos, ilmastopalvelu, puhelin (09) 1929 2614 LisÀÀ tietoa myrskyistÀ: http://www.fmi.fi/saa/tilastot_20.html

Ilmatieteen laitoksen tiedotteet ovat nÀhtÀvissÀ osoitteessa: www.ilmatieteenlaitos.fi

Ilmastopalvelusta saa lisÀtietoa nopeasti myös numerosta 0600 10601 (3,01 €/min + pvm)
Palveleva meteorologi, puhelin 0600 1 0600 (3,95 €/min + pvm)

--
Myrskybongareiden sähköpostilista: myrskybongarit-l_ät_ursa.fi ***
Liittymiset ja eroamiset: http://www.ursa.fi/cgi-bin/majordomo?myrskybongarit-l&ro ***
Listan www-arkisto: http://www.ursa.fi/ursa/viestinta/listat/myrskybongarit-l/summary.html