Ursa   Viestintä   Listat   ilmakeha-l   ~   Etusivu   Haku   Uudet sivut  

 

ilmakeha-l [ät] ursa.fi

viestiarkisto

Tämä ilmakeha-l [ät] ursa.fi-listan viestiarkisto. Huomaa, että voit vastata viesteihin tältä sivulta ainoastaan, jos olet jo liittynyt listalle.

» halo-l [ät] ursa.fi -arkisto (1996-2005)
» ilmakeha-l [ät] ursa.fi -arkisto (1997-2005)

» Listan/viestin loppuun

 

Kirjoittajan mukaan: Jari Luomanen (jari.luomanen_at_hidden_email_address.net)
Päiväyksen mukaan: 30.07.2010


No niin, mahtaako omana elinaikana enÀÀ Suomessa nÀkyÀ vastaavaa monsteria kuin viime yönÀ? Kenties useinkin, jos tÀmÀ ilmasto tosiaan on muuttumassa.

http://jari.pic.fi/kuvat/Atmospheric+phenomena+and+sky/Storms+and+cloudscapes/2010_07_29-30+Mesoscale+convective+system/

Salamointi oli pyörryttÀvÀn tiheÀÀ ja rajua. Koko ajan: pam-pam-pam-pam-pam... oli vaikea valottaa kun salamat kertyivÀt lyhyisiinkin valotuksiin ja aiheuttivat nopeasti liikkuvassa pilvessÀ jÀnniÀ "kaksoisvalotus"-efektejÀ.

Kaiken taustalla lipui sÀhkönsininen lautta yökkösiÀ. Ihan epÀtodellinen yö. Edellinen "kunnon" yöukkoseni oli elokuun alussa 1992 ja tÀmÀ Porin suunnalla möyrinyt mörkö löi sen laudalta 6-0.

Tuli tehtyÀ yksi kuninkaallisesti pieleen mennyt reittivalinta, mutta ehdin onneksi silti kuvaamaan kaikessa rauhassa.

Jari


Jari Luomanen kirjoitti:

Kirjoittelen tÀtÀ palattuani juuri jahtireissulta. ElÀmÀni hienoin ukkosyö on takana. Ajelin illalla Tampereelta Porin suuntaan ja jo ennen Ulvilaa alkoi taivas tÀyttyÀ vÀlkkeestÀ. Parhaimmillaan solu taisi ukkostaa varmaan 25 salamia minuutissa. Oli hienoa kun salamat synnyttivÀt pilvisÀteitÀ valollaan. Kuvia huomenna.

Jari


-- Halojaoston ja ilmakehän valoilmiöiden jaoston sähköpostilista: ilmakeha-l_ät_ursa.fi *** Liittymiset ja eroamiset: http://www.ursa.fi/ursa/viestinta/listat.html *** Listan www-arkisto: http://www.ursa.fi/ursa/viestinta/listat/ilmakeha2-l/summary.html

» halo-l [ät] ursa.fi -arkisto (1996-2005)
» ilmakeha-l [ät] ursa.fi -arkisto (1997-2005)