Marsin maanvyörymä kuvattiin
Nasan MRO-luotain on onnistunut ensimmäistä kertaa ikuistamaan aktiivisen vyörymän Marsin pinnalla. Punaisen planeetan pohjoisen napa-alueen kuvassa näkyy maanvyöryn nostattama pölypilvi.
”Etsimme kevään alkamisen muutoksia hiilidioksijään peittämässä dyynikentässä”, kuvailee HiRISE-kameran tutkijana toimiva Candice Hansen JPL:stä. ”Vyörymän löytäminen oli täysin odottamatonta.”
Kuvan 700 metriä korkeat kallionharjanteet ovat paikoin jyrkkyydeltään yli 60 astetta. Materiaalin on saanut liikkeelle luultavasti kevään haihduttama hiilidioksidijää. Harjanteelta putoavat kerrostumat ovat nostattaneet ilmaan noin 180 metriä paksun pölypilvirintaman.
HiRISE-kameran parhaita kuvaotoksia sen puolentoista vuoden toiminnan ajalta löytyy ensi viikolla ilmestyvästä Tähdet ja avaruus -lehdestä.
Suurempi kuva
Aiheesta lisää Nasan sivuilta (englanniksi)